Před cestou

Před cestou

Několik užitečných rad před cestou, aneb na co nezapomenout a co si pohlídat.

1. Pojištění
2. Doklady
3. Léky a Očkování
4. Základní informace o cílové destinaci
5. Sbalení na cestu
6. První kroky v cílové zemi

 


1. Pojištění

Nepodceňujte základní pravidlo – být na cesty pojištěn (o pojištění více zde)

Člověk nikdy neví, co se může během cesty stát a dle mého názoru nestojí za to riskovat a platit vysoké částky za případná ošetření.

Cestovní pojištění se dá sjednat několika způsoby a já se zde zaměřím především na sjednání online, které nabízí spoustu možností. Téměř každá pojišťovací společnost nabízí své služby na svých osobních stránkách a existuje řada vyhledávačů/srovnávačů, přes které najdeš nabídky téměř od všech dle vlastních požadovaných parametrů.

Alternativou je cestovní pojištění k platební kartě, tam ale doporučuji pořádně prostudovat podmínky a výši plnění.

Při úrazu nebo jakékoli tísňové situaci se obraťte se na asistenční službu Vaší pojišťovny. Ve většině případů je Vám k dispozici na telefonu 24 hodin denně, 365 dní v roce, ať jste kdekoliv.
V případě Vaší hospitalizace informujte asistenční službu telefonicky okamžitě!

 


2. Doklady

Před odjezdem si zjisti podmínky vycestování do konkrétní země, vízovou povinnost, potřebné doklady pro vstup do země a další nezbytné doklady pro realizaci svých plánů (viz. pas, občanský průkaz, vízum, očkovací průkaz, kreditní karta, karta pojištění, řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz, karta pojištění, asistenční karta cestovního pojištění apod.).

Základem jsou cestovní doklady a jejich zálohy (třeba i v elektronické podobě).

Nezapomeň si pořídit fotokopie osobních dokladů. (může se hodit při pohybu v místech se zvýšeným rizikem odcizení, kdy je lepší nechat originály dokladů např. v hotelovém sejfu).

Zkontroluj platnost cestovního pasu, občanského průkazu, řidičského oprávnění.

Při cestě do země s vízovou povinností si včas vyřiď víza na příslušném konzulátu, popřípadě elektronicky.

Při zamýšleném cestování automobilem nebo na motorce si zjisti, zdali je tvůj řidičský průkaz v navštívené zemi platný. V mnoha zemích je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, stojí to pár korun a vyřídíš ho na počkání na úřadě.

V několika případech jsem se setkal i s požadavkem na kreditní kartu:

V prvním případě to bylo při půjčení automobilu, kdy je kreditní karta vhodná zejména, pokud nemáš na debetní kartě dostatečný zůstatek, nebo nechceš platit hotovost jako zálohu. V případě použití kreditky si společnost strhne odpovídající sumu z karty a po vrácení vozidla ji zpět vrátí, teda měla by, pokud auto nevrátíte v jiném stavu, než je sjednáno ve smlouvě :D. Prostuduj důkladně podmínky autopůjčoven. Více o rizicích a půjčování automobilu zde.

Ve druhém případě to bylo při letištním odbavení u společnosti FlyDubai, kdy po mě chtěli předložit kartu, kterou jsem provedl platbu dané letenky.

Doporučení: při dlouhodobějším pobytu v zahraničí si připrav plnou moc pro někoho z rodinných příslušníků, aby mohli přebírat doporučenou poštu, komunikovat s úřady, bankou a dalšími institucemi.

 

3. Léky a Očkování

Léky: před delší cestou doporučuji navštívit svého lékaře a zajistit si nezbytné léky. Pamatuj, že to, co je u nás běžně k sehnání, nemusí být běžně dostupné v zahraničí.

Očkování: Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování při cestování do mnoha zemí světa. Zjisti si informace o doporučeném očkování v cílové destinaci. Informace najdeš v přehledné podobě třeba na stránce očkovacího centra Avenir (doporučení jsou pouze obecná a vždy se postupuje u každé osoby individuálně dle délky, charakteru, oblastí pobytu, a především dle zdravotního stavu konkrétního jedince). První konzultace je zdarma a ze své vlastní zkušenosti můžu jen doporučit.

U dlouhodobých cest do rozvojových oblastí se doporučuje očkovat 3 měsíce před plánovaným odletem nebo i dříve. Některá očkování vyžadují několikatýdenní odstupy, jiná nabývají účinnosti až po více aplikovaných dávkách.

Rady&tipy: léky, hygienu a kosmetiku je lepší převážet v odbaveném zavazadle. Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, tak pamatujte, že existuje omezení v povoleném množství tekutin (100 ml/ks) a všechny položky musí být uzavřené v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr a rozměrech 20×20 cm (většinou volně dostupný při odbavovací kontrole).

 

4. Základní informace o cílové zemi

Před odjezdem si zjisti podmínky vycestování do konkrétní země (vízová povinnost, vydané výstrahy apod.)

Seznam zastupitelských úřadů cizích zemí nalezneš na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí. Varování a aktuality, související s cestami do zahraničí, naleznete zde.

Mimo to je dobré navštívit zpravodajský portál konkrétní země nebo celosvětově působící mediální zdroj typu cnn, bbc apod. a zkusit zde dohledat aktuální zprávy o cílové destinaci. Např. o klimatických podmínkách, živelných pohromách, nepokojích, volbách, kulturních festivalech, svátcích apod.

 

5. Sbalení na cestu

Mojí nejlepší a léta praxí ověřenou zkušeností je napsání seznamu nutných věcí na papír a postupně odškrtávat tyto položky ze seznamu. Pak byste neměli na nic důležitého zapomenout.

Mezi základní skupiny položek řadím:

Oblečení: tady určitě záleží na oblasti, do které se chystáš. Skladba oblečení bude určitě jiná pro návštěvu tropické oblasti, oproti turistice v horách nebo severských oblastech. Blíže a detailně bude zpracováno již brzy.

Dalším rozhodujícím kritériem je to, jestli máš k dispozici i odbavené zavazadlo, nebo jen příruční.

Elektronické vybavení: mobil, nabíječka, redukce, případně notebook, kamera, fotoaparát, sluchátka, el.čtečka apod.

Hygiena&léky: zubní kartáček, pasta, šampón ve vzorkovém balení (malé ampulky), nezbytné léky, smekta, růžový ibáč, 3-denní antibiotika, lékárnička.

Ostatní: brýle, rychleschnoucí cestovní ručník, čelovka, kapesní nůž, kolíčky, šňůrka/provázek, malé nůžky, lékárnička, talisman pro štěstí. Pro pány pak ochrana, pro dámy tampóny (občas se nedají sehnat). Pokud je možnost, určitě je dobré přibalit malý batůžek, ledvinku nebo náprsní kapsu na doklady.

Zvažte pořízení nepromokavého obalu na cestovní doklady.

Zvažte i pořízení nepromokavého pytle na oblečení (stejné, které používají vodáci).

Cestujete-li letecky, použijte dobře uzamykatelná zavazadla nebo ochrannou fólii. Já osobně jsem ještě nevyužil služeb baličů cestovních zavazadel do ochranné fólie, ale pokud si chcete být jisti, že se vám někdo nepodívá dovnitř, tak toho využijte. Podobnou úpravu si můžete udělat i doma, s použitím strečové/potravinové fólie, ale ještě před tím si ověř, že nic z toho, co mátš uvnitř batohu už během odbavení a cesty nebudeš potřebovat a naopak, že vše nepotřebné k cestě máš uvnitř.

Pokud zvažuješ vlastní omotávku, doporučuji provést až na letišti těsně před odbavením 🙂

Více o tom, jak se sbalit do oblastí s tropickým klimatem, nebo do oblastí hor naleznete již brzy v samostatném příspěvku.

 

Než odletíš, ověř si místo (terminál) odletu, termín a čas odletu a cestovní podmínky svého letu.

Mohou ti pomoct následující odkazy:

Tripcase

Virtuallythere

Checkmytrip  (pro Amadeus)

ViewTrip  (pro system Galileo)

 

První kroky v cílové zemi

Důkladně zkontroluj převzaté zavazadlo od přepravce a při známkách jakéhokoliv poškození toto okamžitě reklamuj u přepravce.

Pokud nemáš směněné peníze, tak na letišti většinou najdeš směnárnu. Ze své zkušenosti neměním peníze hned v první směnárně, často stačí dojít kousek za roh do jiné místnosti, kde jsou další směnárny a třeba i s lepším kurzem.

Místní simka: v řadě destinací se vyplatí koupit místní simkartu (levnější data, levnější komunikace s místními lidmi, průvodci apod.)

Doprava a letiště: zjisti si předem na stránkách konkrétního letiště nebo z jiných ověřených zdrojů, jak funguje hromadná doprava v okolí letiště. Mnohdy se jedná o cenově velmi zajímavé možnosti, oproti drahým taxikářům, tuktukářům a spol.

 

Několik rad závěrem:

Při letecké přepravě si cenné a křehké věci (fotoaparáty, kamery, notebooky, lahve, šperky, peníze, léky apod.) berte s sebou do kabiny; Odbavovaná zavazadla vždy uzamykejte nebo jinak mechanicky znesnadněte přístup k jejich obsahu. Doporučuji použít zámek nebo zabalit do ochranné folie na letišti.

Při cestování automobilem uložte veškerá zavazadla do zavazadlového prostoru. Věci v kabině vozu, byť přikryté, velmi přitahují pozornost zlodějů. Já například odlepuji i nálepky, upozorňující, že jde o auto z půjčovny (opět přitahuje pozornost, že by v autě mohlo být dost zajímavých věcí). Při vrácení auta je zpět nalepím.

Pokud máš možnost, tak cenné věci, větší finanční obnosy, šperky, doklady apod. ukládej do hotelového trezoru.

V méně vyspělých zemích se vyhni požívání vody z vodovodu, kostek ledu, konzumaci místních mléčných výrobků a jídel prodávaných pouličními prodejci. V těch hodně rozvojových zemích si zuby čisti vodou balenou či alespoň převařenou a při sprchování vodu nepolykej.

Za žádných okolností neodevzdávej svůj cestovní pas, ať jsi k tomu jakkoliv vyzýván. Často se dá najít i jiný způsob doložení dokladů nebo prostě jít jinam.

Z hlediska dopravy se připrav na odlišná pravidla silničního provozu. V řadě zemí, zejména těch, které byly pod britskou nadvládou, se jezdí vlevo.
Vlevo se tak jezdí na některých ostrůvcích v Karibském moři, v řadě zemí na jihu Afriky, dále třeba v Malajsii, Indonésii, Indii, Nepálu, Singapuru, Thajsku, na Sri Lance, ale také v Japonsku, v Austrálii nebo na Novém Zélandu. „Opačnou“ stranu silnice používají i v několika geograficky bližších zemích, třeba v Anglii, Irsku, na Maltě a na Kypru.

 

Redakce

Cestujsvětem.cz